Araba Nasıl Çalıştırılır?

Günümüzde hızlı nüfus artışı ve endüstrileşmeyle birlikte trafikteki araç sayısı ve araç kullanan insan sayısı giderek artmaktadır. Buna bağlı olarak aracı kullanacak insanlara gerekli eğitimin verilmesi büyük önem arz etmektedir. Gerekli eğitimin alınmasından sonra dahi bazı konularda sürücüler çeşitli zorluklar çekebilmektedirler. Bunların en başında ise ’’araba nasıl çalıştırılır’’ sorusu akla gelmektedir.
Öncelikle arabayı çalıştırmadan önce, kişinin 18 yaşını doldurmuş ve ehliyet sahibi olması gerekmektedir.18 yaşını doldurmamış ve ehliyet sahibi olmayan kişilerin arabayı çalıştırması ve trafiğe çıkması hem kendisi hem de çevresi için tehlike arz etmektedir. Bu şartları sağladıktan sonra, arabayı çalıştırmak için yapmanız gereken ilk şeyler arabanın sürücü koltuğuna geçip, emniyet kemerinizi takmak.
Emniyet kemerinin birçok kazada can kurtarıcı bir rolü olduğunu düşünürsek kemeri takmak hayati bir önem taşımaktadır. Ardından sürücü koltuğu rahat edilebilecek bir konuma getirilmelidir. Bu koltuk konumu direksiyonu tutarken arkaya yaslanarak sağlanabilir. Ardından sağ ve sol aynalar ayarlanmalıdır. Dikiz aynası ise arka cam ortalanarak ayarlanabilir. Kontak anahtarını çevirmeden önce vitesin boşta olup olmadığı kontrol edilmelidir.

araba nasil calistirilir 300x197 Araba Nasıl Çalıştırılır?
Vitesi boşa aldıktan sonra kontak anahtarı direksiyonun sağında bulunan anahtar girişine takılmalı ve ileri doğru çevrilmelidir. Anahtar çevrildikten sonra araç göstergeleri yanar ardından 1-2 saniye içinde söner. Göstergeler söndükten sonra anahtar tekrar çevrilmelidir. Bu işlem yapıldıktan sonra araba çalışmalıdır. Araba çalıştıktan sonra yapılması gereken iki koltuğun arasında bulunan el freni kolunun aşağı indirilme işlemidir. Bunu yapmak için el freni kolunun üzerinde bulunan düğmeye önce basılıp kolu hafifce yukarı kaldırılmalı, ardından tamamen aşağı indirilmelidir. Bu işlemi yaptıktan sonra göstergeler arasında el freni ışığı sönmelidir.
El frenini de indirdikten sonra sol ayak basılı durduğu debriyajdan hafifçe çekilmeli aynı anda ise sağ ayak frenden kaldırılıp gaz pedalına basmalıdır. Ancak gaz pedalına bir anda sertçe yüklenilmemeli hafiçe basılmalıdır. Bu işlemleri yaptıktan sonra aracınız çalışır ve hareket eder hale gelecektir. Burda anlatılanlar düz vites araçlar için geçerlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>